Bogate dziedzictwo Metodystów w Gliwicach to historia, która ma początek po II wojnie światowej i nieprzerwanie trwa nadal. Pracę misyjną zainaugurował tu ks. Jan Madziarz, który usługiwał w Gliwicach w ramach pracy misyjnej placówki Bytomiu.
Próbując ustalić oficjalną datę powstania parafii w Gliwicach, można powołać się na krótkie notki historyczne z archiwalnych numerów "Pielgrzyma Polskiego" oraz na różne dokumenty dostępne w archiwum naszego kościoła. W wyżej wymienionych źródłach zapisane są następujące daty powstania parafii: 1947 r. (wymienia się ks. superintendenta Naidera, który organizował pracę misyjną w Gliwicach w latach 1947-1948), 1949 r. oraz 29 kwietnia 1951 r.
Nie ma żadnych wzmianek o jakiejkolwiek działalności metodystów w Gliwicach przed II wojną światową. Wiadomo natomiast, że parafia została założona przez przesiedleńców ze Lwowa. Początkowo nabożeństwa odbywały się w domach prywatnych, a za ich organizację odpowiadała Siostra Józefa Rawicz. Jej córka, Marta Rawicz, przez wiele lat była organistką w parafii.
W 1951 roku parafia liczyła 20 osób, w tym 6 dzieci. Pastorem był ks. Ludwik Robota (pierwszy zapisany członek zboru w Katowicach - na przełomie 1921/1922 r.; przed wojną pełniący rolę kaznodziei świeckiego). Nabożeństwa odbywały się w sali użyczanej przez adwentystów w Gliwicach, przy ul. Nowy Świat 43. Do 1957 roku, podczas różnych ewangelizacji, parafię odwiedzali ks. Lucjan Zaperty, superintendenci księża Józef Namiuk, Jan Kalinowski oraz Gustaw Burchart. Na przełomie 1952/1953 roku, prześladowany przez komunistyczne władze, pastor Ludwik Robota został aresztowany, co wpłynęło destrukcyjnie na zbór. Reaktywacja parafii nastąpiła po wyjściu pastora z więzienia, w którym spędził on około półtora roku.
Po śmierci ks. Ludwika Robota, decyzją kierownictwa kościoła, przez kolejne kilkanaście lat parafię prowadziła ordynowana diakonisa, Ewa Dolej. Następnie, gdy Ewa Dolej przeszła na emeryturę, w 1976 r. parafię objął ks. Andrzej Komraus. Nominację podczas nabożeństwa wręczył mu superintendent ks. Adam Kuczma. Ks. Andrzej Komraus był do wybuchu stanu wojennego redaktorem "Pielgrzyma Polskiego", a także - do końca pracy w kościele - był wykładowcą Seminarium Teologicznego im. Jana Łaskiego w Konstancinie i w Klarysewie. W marcu 1977 r. Urząd Miasta przekazał kościołowi budynek na ul. Kłodnickiej 3 - obecną siedzibę parafii i miejsce nabożeństw. Pierwsze nabożeństwo odbyło się tu 13 marca 1977 r.
W latach 1977-1981 r. w Gliwicach mieściło się wydawnictwo kościelne i redakcja radiowa KM. Parafia organizowała liczne zjazdy i obozy młodzieżowe. W 1981 r. odbyła się 59 Konferencja Doroczna. Trzykrotnie w Gliwicach miały miejsce Konferencje Teologiczne dla Pracowników Kościoła.
W 1982 r. na terenie parafii rozpoczęła działalność filia English Language College (szkoły języka angielskiego), co stało się swoistym znakiem rozpoznawczym metodystów w Gliwicach. W lutym 1985 r., podczas ewangelizacji prowadzonej przez ks. Janusza Olszańskiego, miał miejsce występ słynnego brytyjskiego muzyka chrześcijańskiego, Garetha Hewitta. W lipcu 1984 r. parafia gościła Ogólnopolskie Seminarium Ewangelizacyjne dla młodzieży, któremu przewodniczyli księża Reiner Stahl i Edward Puślecki. Gościem specjalnym był ks. Prof. Dr. Paul Brown z USA, były dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Duke. W 1985 r. parafia użyczyła miejsca w budynku dla zespołu DEOdecyma, który usługiwał podczas różnych wydarzeń ewangelizacyjnych naszego kościoła. Parafia patronowała również Festiwalowi Muzyki Chrześcijańskiej w Ustroniu.
W czasach PRL zbór wspierany był transportami z Holandii, Stanów Zjednoczonych (Misja Jesus People), Niemiec (RFN i NRD), Szwajcarii, organizowanymi m.in. przez Światową Radę Kościołów i Niemiecką Ekumenie. W 1985 r. i 1986 r. przy parafii odbyły się trzydniowe spotkania młodzieży. W dniach od 16 do 25 sierpnia 1987 r. parafia, jako sprawująca opiekę nad Chrześcijańskim Studiem Muzycznym DEOrecordings i Zespołem DEOdecyma, była współorganizatorem V Spotkań Muzycznych w Chełmie Lubelskim.
W 1992 r. pastorem parafii został ks. Marek Raczek, który kontynuował tradycję organizowania koncertów, wykładów i ewangelizacji. Zbór miał dobry kontakt z metodystami w Stanach Zjednoczonych i Anglii, którzy często odwiedzali Polskę, organizowali zajęcia dla młodzieży w języku angielskim i sponsorowali obóz młodzieżowy w Wiśle Czarne.
W 2005 r. parafię objął ks. Paweł Lewicki. W parafii odbywały się koncerty muzyków chrześcijańskich (wystąpili tu m.in. Beata Bednarz i Tomasz Żółtko) i zjazdy młodzieżowe. W 2009 r. Parafia w Gliwicach rozpoczęła redakcję „Naszego Źródełka”, dodatku do „Pielgrzyma Polskiego”.
W styczniu 2012 r. pastorem parafii został ks. Krzysztof Kłusek. Parafia brała udział w nabożeństwach ekumenicznych oraz była organizatorem dorocznego Spotkania Kolędowego, współtworzonego z parafią Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Gliwicach przy ul. Jagiellońskiej. W 2016 r. parafia uczestniczyła w ewangelizacyjnym Projekcie Prawda oraz w kursie biblijnej greki, prowadzonym przez dr. Janusza Kucharczyka.
We wrześniu 2019 r. opiekę nad parafią powierzono pastorowi Henrykowi Szatkowskiemu. W czasie wybuchu pandemii COVID-19 nabożeństwa odbywały się w zakresie przewidzianym przez prawo (obostrzenia sanitarne), pastor pozostawał w stałym kontakcie z parafianami - telefonicznym i poprzez listy duszpasterskie, a przed Wielkanocą parafia nagrała muzyczną kartkę z życzeniami dla wszystkich parafii metodystycznych (i nie tylko) w Polsce i za granicą.
Obecnie budynek parafialny jest w bardzo złym stanie, wymagającym generalnego remontu, dlatego aktualną troską parafii jest tak ewangelizacja, pomoc potrzebującym, jak też ratowanie obiektu przed zupełną degradacją. Budynek ten jest perełką architektoniczną centrum Gliwic. Inwestycja w remont wymaga sporych nakładów finansowych.